Log in
x
x
x
x

A szabvány a homok ütéscsillapító talajok alapanyagának a 0,2 - 2 mm szemcsenagyságú, szóródó szerkezetű homokot ír elő. Ennek leginkább a szürke folyami homok felel meg. Az ütéscsillapításra használt homok homogén szerkezetű, nem tartalmazhat agyag és kavicsdarabokat, illetve más idegen anyagot.

A homok ütéscsillapító talajnak minimum 50 cm mélynek kell lennie. Ebből a felső 30 cm végzi az ütéscsillapítást, az alsó 20 cm pedig a tömörödési réteg. Az 50 cm mély tükröt az esési tereknek megfelelően ki kell ásni. A homok ütéscsillapító talaj köré különböző szegélyelemeket építhetünk. Ez elsősorban esztétikailag jelentős, de azzal, hogy elkülöníti az esési teret a játszótér egyéb részeitől, megkönnyíti a tisztántartását is.
A homok ütéscsillapító talajok telepítése az esetek 90 százalékában a megrendelővel való szoros együttműködésben készül. Ez azt jelenti, hogy az elkészített alaprajzok szerint az önkormányzatok saját erőből elkészítik a tükröket, majd a telepítés végeztével feltöltik azt homokkal. Az együttműködés eredményeként komoly összegeket takarít meg a megrendelő, ami adott esetben plusz egy játék vásárlását is eredményezheti.
Előnye, hogy a homok olcsó alapanyag. Könnyen, szinte mindenütt beszerezhető, éppen ezért viszonylag alacsony a szállítási költsége. Egyszerű a lehelyezése is.
Hátránya, hogy az előírt viszonylag nagy rétegvastagság miatt telepítése jelentős földmunkával jár. Ebből adódóan a telepítés ideje relative hosszú. Telepítés után rendszeres karbantartást, alkalmanként cserét, illetve fertőtlenítést igényel. Takarítása nehézkes, fenntartása költséges.